رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه سه واحد صنعتی در استان برای بورسیه 36 دانشجوی نخبه اعلام نیاز کردند، گفت: در دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه گیلان در سال جدید 36 دانشجوی زن و مرد نخبه (18 زن و 18 مرد) می توانند در پنج رشته مهندسی بورسیه تحصیلی شوند.

به گزارش تکتم نیوز؛ اسماعیل مقدس اظهار کرد: اداره آموزش، پژوهش و فناوری اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان با همکاری بنیاد ملی نخبگان ایران طرحی اجرا می‌کند که در آن نخبگان تحصیلی(طبق برنامه‌ریزی‌ بنیاد نخبگان دانشجویان مستعد رتبه‌های زیر ۲ هزار) می‌توانند در رشته‌های مهندسی برق، صنایع، شیمی، مکانیک و نساجی بورسیه سه شرکت معرفی شده، شوند.

وی با اشاره به اینکه طرح بکارگیری دانشجویان مستعد تحصیلی در واحدهای اقتصادی کشور در واقع نوعی بورسیه صنعتی به شمار می‌رود، گفت: مبلغی نیز به عنوان بورسیه برای این دانشجویان در نظر گرفته شده که بخش بزرگی از آن توسط بنیاد ملی نخبگان و درصد کمی هم از سوی واحد صنعتی پرداخت می شود.

مقدس تاکید کرد: دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در صورت تمایل می توانند در این شرکتها مشغول فعالیت شوند، بیمه این دانشجویان نیز در حال بررسی است.

رئیس اداره آموزش، پژوهش و فناوری اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: در مرداد امسال یک‌دوره آموزشی تحقیق و توسعه برای واحدهایی که درخواست پروانه تحقیق و توسعه دارند، برگزار شد که در این دوره ۵۵ نفر از ۴۲ واحد صنعتی شرکت داشتند.

وی افزود: این اداره براساس تعداد افرادی که در این دوره ها شرکت کردند پروانه تحقیق و توسعه صادر می کند و به این ترتیب ۴۲ شرکت جدید به شرکت های دارای واحد تحقیق و توسعه استان اضافه می شود.

مقدس همچنین از برگزاری همایش آشنایی با مباحث مالیاتی ویژه شرکت های دانش بنیان خبر داد و اظهار کرد: در این دوره ۵۰ واحد صنعتی شرکت داشتند و مشکلات و سوالات مالیاتی خود را با همکاری اداره کل اقتصاد و دارایی استان برطرف کردند.