مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه لازمست گفتمان فرهنگی دولت در سراسر استان به‌درستی تقویت شود؛ گفت: به‌دنبال احیاء رویکرد مسجدمحوری برای انجام فعالیت‌های فرهنگی هستیم.

به گزارش تکتم نیوز؛ رضا ثقتی در جلسه شورای اداری این اداره‌کل که به میزبانی شهرستان تالش برگزار شد؛ اعلام فراخوان اجرای رویدادهای فرهنگی، هنری ، قرآنی و رسانه ای استان از ۷ فروردین ماه سالجاری را یادآور شد و افزود: این فراخوان با رویکرد استفاده از ظرفیت های مردمی اعلام شد و پس از یک نوبت تمدید ، ۱۷۵ طرح از ۲۴ موسسه متقاضی به دبیرخانه کمیته رسید.

وی همچنین برگزاری جلسات متعدد کمیته متناظر جدول تبصره ۱۴ با حضور مدیران دستگاه های عضو در محضر نماینده ولی فقیه در گیلان و نیز برگزاری جلسات کارشناسی با حضور کارشناسان دستگاه‌های یادشده را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: رویکرد استان در برنامه های جدول تبصره ۱۴ ، مورد توجه مسئولان ملی قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به رئیسان ادارات شهرستان تأکید کرد علاوه بر اعتبارات مصوب این جدول برای اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری، قرآنی و رسانه ای؛ از ظرفیت نهادهای شهرستانی نیز بهره بگیرند.

وی توسعه کتابخوانی ، فعالیت‌های قرآنی ، جهاد تبیین، تقویت مراکز عرضه پوشش‌های عفاف و حجاب، محرومیت زدایی فرهنگی و اجتماعی از محلات کم برخوردار، طرح نماد نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان، جوانی جمعیت و فرزند آوری ، مقابله با آسیب‌های اجتماعی ، ترویج فرهنگ رضوی ، سالم‌سازی فضای مجازی، بزرگداشت هفته هنر انقلاب ، خدمات حوزه علمیه ، جبهه فرهنگی انقلاب گفتمان‌سازی انقلاب، رسانه، صنایع فرهنگی و تولیدات آثار هنری را از جمله برخی رویکرد طرح‌ها بیان داشت.

ثقتی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از ده‌ها سازمانی‌ست که بودجه فرهنگی دریافت می کند، اما به تنهایی، پاسخگوی موضوعات مبتلابه در این حوزه است درحالیکه بسیاری از انتظارات، به لحاظ ذاتی مرتبط با ارشاد نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در بخش دیگری از سخنانش؛ نظارت قانونمند بر فعالیت موسسه‌ها و آموزشگاه‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید مطابق با وظایفی که قانون برای ما مشخص کرده، به‌درستی ایفای نقش کرده و مجموعه ارشاد را به جایگاه رفیع خود بازگردانیم.

وی با تصریح اینکه طی دو سال اخیر بودجه‌های فرهنگی قابل قبولی به مجموعه ارشاد و شهرستان‌ها داده شده که سابقه نداشته است، افزود: انتظار دارم همه ادارات شهرستانی، در خصوص موضوعات روز فرهنگی جامعه، همراهی و هم‌آوایی داشته باشند.

ثقتی اضافه کرد: در کنار پرداختن به امور قرآنی؛ به دنبال احیاء رویکرد مسجدمحوری برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری، بازگشت هنر به مساجد و پرورش هنرمند مسجدی هستیم و به طور جدی، این رویکرد را پیگیری می کنیم.

وی همچنین حمایت از رئیسان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ها را رویکرد اداره کل خواند و از آنان خواست که کارنامه کاری در حوزه های مرتبط داشته باشند و وظایف محوله را مجدانه، دنبال کنند.

وی همچنین بر ضرورت برگزاری مستمر و منظم جلسات مشورتی رئیسان ادارات شهرستانی با معاونان اداره کل و رئیسان ستادی تأکید کرد.

در ابتدای این جلسه معاونان اداره‌کل و هریک از رئیسان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها نیز به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.