مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در سالروز تصویب قانون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری ساعت 20 شبکه باران، مردم استان را در جریان عملکرد این شرکت طی سال جاری قرار داد.

گزارش تکتم نیوز؛ همزمان با سالروز تصویب قانون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب ، مازیار علی پور، با حضور در برنامه خبری بساعت ۲۰ شبکه باران دربارهب روند اجرای پروژه های این شرکت توضیحاتی داد و گفت: شاخص بهره مندی آب شرب در سطح استان گیلان حدود ۹۹٫۹۶% در حوزه شهری و ۸۴% در حوزه روستایی می باشد.

وی افزود: امسال با جذب ۷۸۰ میلیارد تومان اعتبار، ۱۸۰پروژه آب و چندین پروژه فاضلاب از جمله پکیج تصفیه فاضلاب مسکن مهر ۱۸۸ واحدی سیاهکل به بهره برداری رسید. همچنین طرحهای متعددی از جمله پروژه محرومیت زدایی (جهاد آبرسانی)، طرح بزرگ ملی رشت- خمام- انزلی، طرح صندوق توسعه ملی مخصوص روستاها در حال اجرا می باشند.

مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به پروژه اجرای خط انتقال سنگر به کوچصفهان اظهار داشت: این پروژه با ۱۳٫۵کیلومتر لوله گذاری به پیشرفت فیزیکی ۱۰۰% رسیده و در دهه مبارک فجر امسال افتتاح خواهد شد؛ همچنین طرح خط انتقال آب شرب خمام به خشکبیجار ۷۰% پیشرفت دارد و ۱۰ کیلومتر از ۱۴ کیلومتر قرارداد اجرا شده است و عملیات احداث مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی لاکان نیز حدود ۹۶% اجرایی شده است.

علی پور بیان داشت: در سطح استان ۶۲۶ روستا دارای تنش آبی بوده و حدود ۸۶ روستا فاقد نعمت آب شرب سالم و بهداشتی می باشند، که این محدودیت با اجرای طرح جهاد آبرسانی در ۷۱۱ روستای گیلان با اعتباری بالغ بر هزار و ۸۲۷ میلیارد تومان با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) ظرف مدت ۳۰ ماه مرتفع خواهد شد.

وی در ادامه افزود: اجرای این طرح از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز و طی ۸ ماه گذشته ۲۷ روستای دارای تنش آبی رفع مشکل شده و ۴ روستای غیربرخوردار از آب آشامیدنی سالم بهره مند شده اند که انتظار می رود تا پایان سال ۲۰۰ روستای مواجه با تنش آبی مشکلشان حل شده و تعداد روستاهای برخوردار به ۱۴ روستا برسد.

مدیرعامل آبفای گیلان خاطرنشان کرد: اجرای پروژه فاضلاب در شهر رشت از سال ۶۹ آغاز شده است و ۵۳% از مشترکین شهر رشت به فاضلاب شهری متصل می باشند و آذر ماه امسال طی انعقاد تفاهم نامه ای با قرارگاه خاتم الانبیا مقرر شد با تامین اعتباری بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان در مدت زمان ۴ الی ۵ سال آینده کل شهر رشت به فاضلاب شهری متصل شود.

علی پور در ادامه با تاکید بر بالا بودن کیفیت و سلامت آب شرب در سطح استان تصریح کرد: در اجرای طرح جامع ایمنی آب شرب در کشور، رشت دومین شهر در اجرای این طرح بوده است که از سال ۹۳ شروع و در سال ۹۹ به پایان رسید و در سال ۱۴۰۰ شرکت آب و فاضلاب گیلان موفق به کسب گواهینامه ۱۷۰۲۵ از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد، همچنین لازم به ذکر است شرکت آب و فاضلاب گیلان دارای آزمایشگاه جامع می باشد که در نوع خود کم نظیر است و کیفیت آب شرب به صورت روزانه توسط دانشگاه علوم پزشکی استان مورد آزمایش قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان در خصوص تعرفه آب بهای مصرفی گفت: سرانه مصرف آب آشامیدنی شهروندان گیلانی ۱۶۷ لیتر در روز است و یک خانوار گیلانی در ماه ۵/۱۴ مترمکعب آب شرب مصرف می کند، در سال ۱۴۰۱ دولت حمایت هایی را برای مشترکان کم مصرف در نظر گرفته است و تعرفه براساس الگوی مصرف برای ۱۳ مترمکعب، هیچ گونه افزایشی ندارد و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که در یکماه زیر ۵ مترمکعب مصرف کنند هزینه آب بهای آنان صفر خواهد بود و مصرف بالای ۱۳ مترمکعب ۳۵ % افزایش داشته است که این میزان برای مصرف حدود ۱۵ مترمکعب مصرف ماهیانه با احتساب هزینه آب و فاضلاب و مالیات در حوزه شهری گیلان حدود ۲۰ هزار تومان و در روستا نصف این رقم یعنی ۱۰ هزار تومان می باشد.

وی با اشاره به محدودیت منابع آب سالم و با کیفیت در گیلان افزود: در راستای مدیریت مصرف آب شرب شرکت برنامه هایی همچون برگزاری جشنواره فراگیری نخستین واژه آب، انعقاد قرارداد با آموزش و پرورش ، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همچنین برنامه بازدید از تصفیه خانه آب و تصفیه خانه فاضلاب برای دانش آموزان را هر ساله در دستور کار خود دارد.

علی پور در اتمام گفتگو، با اعلام آمادگی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان در مواجهه با حوادثی چون بارش احتمالی برف و جلوگیری از قطعی آب آشامیدنی مشترکین ، از مردم خواست در صورت بروز مشکل با سامانه ۱۲۲ که به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به شهروندان است، تماس داشته باشند.