شدت بارش‌های برف و باران در گیلان تعدادی از مناطق استان را سفید پوش، رودخانه‌ها را سیلابی و راه مواصلاتی تعدادی از روستاها را مسدود کرد.

به گزارش  تکتم نیوز، در پی فعالیت سامانه سرد و بارشی و جریانات هوایی شمال، بارش‌های شدید در استان از شب گذشته آغاز شده و هم‌اکنون نیز ادامه دارد

هم‌اکنون بارش برف در اشکورات رودسر، املش، مناطق ییلاقی تالش، رضوانشهر، ماسال، شفت و فومن برفی هستند. 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تکتم نیوزاعلام کرد محور پونل به خلخال بارش برف ۲۰ سانتی متری، محورهای بلوردکان به خصیب دشت، اسالم به خلخال و پونل به خلخال نیز حداقل ۱۰ سانتی متر برف باریده است. 

به گفته فریبرز مرادی، محور ماسال به گیوان نیز ۵ سانتی متر برف باریده و ییلاقات رودبار نیز سفیدپوش شده است. 

البته وی این را هم گفته که برف گرچه محور‌های سیاهکل به دیلمان را سفیدپوش کرده اما هم‌اکنون بارش‌ها متوقف شده است. 

در مابقی شهرستان‌های استان گیلان و محورهای مواصلاتی آن نیز اعلام شده بارش‌های شدید باران هم‌اکنون وجود دارد. 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما  اعلام کرده که در شهرستان‌های املش، رودسر، شفت، فومن، رضوانشهر، تالش و صومعه سرا بارش‌های باران بسیار شدید بوده و رودخانه‌های آن‌ها نیز سیلابی هستند. 

امیر مرادی خبر داده که در تمامی شهرستان‌های اعضای ستاد مدیریت بحران در آماده باش کامل هستند و اوضاع تحت کنترل است. 

اما علیرغم تلاش‌های صورت گرفته، پل آبنمای کوشکوره شهرستان رودسر، پل آبنمای کشاورز محله در املش، پل خطیبان به کولیسران در شفت، پلهای آب‌نمای رودبارچیره گوراب پس، خطیب گوراب، شکلگوراب زیده و راسته کنار زیر آب رفتند و هم‌اکنون نیز مسدود هستند و راه مواصلاتی تعدادی از روستاها مسدود شده است. 

بر اثر بارش شدید باران شب گذشته و طغیان رودخانه در محدوده دهستان بهمبراز توابع بخش ضیابر شهرستان صومعه سرا پل عبور و مرور روستای آقا محله بهمبر و همچنین روستای خمیران بندر انزلی مسدود شد. 

براثر وقوع این سیلاب انبار علوفه و اسطبل بیش از ۴۰ خانوار روستای آقا محله بهمبر غرق آب و در پی آن ستاد مدیریت بحران شهرستان تمام امکانات لجستیکی را در منطقه بسیج کرد. 

سیدمحمدی، رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان صومعه سرا در گفت‌وگو با خبرنگار  گفت: دو دستگاه بیل مکانیکی در روستای درگیر سیل حضور و پس از حدود ۷ ساعت تلاش و لایروبی دهانه پل روستای بهمبر آب این رودخانه فروکش کرد. 

مرادی، مدیرکل مدیریت بحران گیلان همچنین اعلام کرده که راه دسترسی به سد مخزنی رودسر، راه‌های روستایی شبخوش پهلو، سفید داربن، چپر گوابر، پیش بیجار در املش و پل چوبر شفت توسط راهداری و سایر دستگاه‌ها رفع انسداد شده‌اند. 

گفتنی است بیشترین بارشهای ۱۲ساعته اخیر مربوط به مناطق غرب، شرق، فومنات و سپس مرکزی استان است. 
شدت بارش در ارتفاعات استان نسبت به دشت و کوهپایه ضعیف‌تر است و همچنین ریزش باران همراه برف در ارتفاعات مشهود است. 

بارش شدید در کوهپایه و منطق جنگلی و دشت موجب افزایش جریان رودخانه‌ها در برخی از مناطق شده است.