مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان از اختصاص 536 میلیارد ریال تسهیلات تبصره 18 برای سرمایه در گردش و تکمیل طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از 70 درصد، تامین مالی شرکت های دانش بنیان و پیشران تولید در استان خبر داد.

به گزارش تکتم نیوز؛ نرخ بهره این تسهیلات برای مناطق برخوردار به منظور سرمایه در گردش ۲۲ درصد، برای ایجاد واحد تولیدی ۱۹ درصد و برای مناطق محروم این وامها در قالب سرمایه در گردش با سود ۱۸ درصد و به منطور ایجاد واحد تولیدی ۱۶ درصد است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان اضافه کرد: همچنین با عنوان نهضت احیاء ۷۱۰ میلیارد ریال تسهیلات برای تامین مالی طرح‌های پیشران نیمه تمام با پیشرفت بالای ۷۰ درصد، کمک به احیای واحدهای راکد و نیمه فعال و فعال زیر ظرفیت اسمی و نیز واحدهای تولیدی به منظور رسیدن به حداکثر ظرفیت تولیدی ابلاغ شده است.

به گفته وی، نرخ بهره تسهیلات نهضت احیا برای مناطق برخوردار و محروم و کم برخوردار به عنوان سرمایه در گردش ۱۲ درصد و برای ایجاد واحد تولیدی ۱۰ درصد است.

وی اضافه کرد: شیوه نامه پرداخت تسهیلات رونق تولید سال ۱۴۰۲ نیز ابلاغ شده که برای کمک به کلیه واحدهای تولیدی با سود ۲۳ درصد پرداخت می شود.

پورحیدری اظهار کرد: تسهیلات طرح تام نیز طی تفاهمنامه سازمان ایمیدرو با بانک ملی کشور در راستای حمایت از واحدهای تولیدی با سود ۲۳ درصد و تسهیلات کمک‌های فنی و اعتباری نیز ابلاغ شده است. در این تسهیلات به واحدهای صنعتی در طرح‌های توسعه‌ای و ایجادی با پیشرفت حداقل ۷۰ درصد کمک شده و سرمایه در گردش جهت تهیه مواد اولیه واحدهای فعال تامین می شود که از طریق بانک صنعت و معدن پرداخت خواهد شد.

وی تصریح کرد: اکنون شناسایی واحدهای تولیدی مشمول این طرح ها برای ارسال به دفاتر تخصصی در وزارت صمت در حال انجام است.

۹۳۵ واحد صنعتی بهره‌بردار در شهرک‌های صنعتی گیلان وجود دارد که ۷۹ درصد آنها فعال هستند.