مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار کرد: در 2 سال فعالیت دولت سیزدهم بیش از 18 هزار و 300 میلیارد ریال تسهیلات به بیش از 350 واحد اقتصادی و تولیدی کوچک و بزرگ استان پرداخت شده است.

به گزارش تکتم نیوز؛ تیمور پورحیدری افزود: در راستای حمایت از تولیدات صنعتی و در قالب کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید این تسهیلات با عنوان رونق تولید و همکاری بانک‌های عامل به واحدهای تولیدی و اقتصادی استان پرداخت شد.

وی عنوان کرد: در این مدت بیش از ۱۰۵ واحد صنعتی در دولت سیزدهم احیاء و در چرخه تولید قرار گرفتند، همچنین زمینه احیای نزدیک ۴۰ معدن متروکه و محدوده اکتشافی نیز از طریق مزایده فراهم شد.

وی اضافه کرد: در این ۲ سال جواز تاسیس ۶۶۳ شرکت برای ایجاد صنایع جدید باسرمایه‌گذاری ۲۰ هزار و ۵۱۸ میلیارد ریال با اشتغالزایی ۲۰ هزار و ۸۵۸ نفر نیز صادر شد این درحالی است که در ۲ سال آخر دولت قبل ۲۴۱ واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۳۴ هزار میلیارد ریال ایجاد شد که به لحاظ تعداد ۵۵ درصد و سرمایه گذاری ۱۸۸ درصد در دولت مردمی سیزدهم رشد داشتیم.

وی تصریح کرد: ۱۵۲ طرح صنعتی بالای ۶۰ درصد با سرمایه گذاری ۶ هزار و ۴۰۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی پنج هزار ۵۴۷ نفر نیز در دست احداث داریم که از این تعداد پروانه بهره برداری ۹۲ واحد صنعتی صادر شده است.

۹ پروژه تولیدی و تجاری با بیش از ۴۷ هزار میلیارد ریال به انجام رسید

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار کرد: تا پایان دولت سیزدهم ۹ پروژه بزرگ در بخش تولید و تجارت استان گیلان با بیش از ۴۷ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و اشتغالزایی بیش از چهار هزار و ۵۳۰ نفر به بهره برداری می رسد.

وی گفت: یکی از این پروژه ها مجتمع بزرگ تجاری آتیه مهر سیروان در مسکن مهر رشت است که در زمینی به مساحت پنج هزار و ۳۰۰ مترمربع با ۵۰۰ واحد صنفی، سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی و اشتغالزایی هزار و ۳۰۰ نفری نیز به زودی آماده بهره برداری می شود.

وی اضافه کرد: خط تولید کاشی های تزئینی با تمرکز بر بازارهای صادراتی در منطقه محروم لوشان نیز با اشتغالزایی بیش از ۲۰۰ نفر و سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال در آینده نزدیک راه اندازی می شود.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان از اجرای ۲ طرح توسعه‌ای در شرکت های مجتمع فولاد گیلان و پارس خزر نیز خبر داد و افزود : این طرح ها شامل نخستین خط تولید ورق فولادی گالوانیزه توسط بخش خصوصی با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن و سرمایه گذاری ۳۳۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۳۵۰ نفری در مجتمع فولاد گیلان و راه اندازی خط تولید انواع ماشین ظرفشویی و لباسشویی خانگی با تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه ماشین لباسشویی و ۵۰ هزار دستگاه ماشین ظرفشویی با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر در شرکت پارس خزر است.

وی با اشاره به پیشرفت ۷۰ درصدی احداث کارخانه ست سرم برای تامین ۳۰ درصدی نیاز کشور در شهرصنعتی رشت، گفت : بزودی بزرگترین کارخانه بخش خصوصی در حوزه فولاد جهت تکمیل زنجیره تامین تولید آهن اسفنجی در شهر صنعتی رشت (شرکت درفک شمال) افتتاح می شود.

پورحیدری یکی دیگر از این پروژه ها را تکمیل و راه اندازی مرحله نخست یکی از خطوط تولید شرکت ریسندگی صنایع پوشش با اشتغالزایی ۲۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: مرحله دوم طرح توسعه شرکت فرآوری و ساخت قطعات خودرو، تولید کننده انواع جعبه فرمان و کمک فنر با ظرفیت تولید سالانه ۵۰ هزار فرمان برقی خودرو با سرمایه گذاری چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۲۸۰ نفری نیز در شهر صنعتی رشت به طور رسمی بهره برداری می شود.

وی اظهار کرد: در شهرستان خمام نیز بزرگترین مجتمع تفریحی– تجاری گیلان (سیتادیوم) با ۳۰۰ واحد صنفی در زمینی به مساحت ۶۴ هزار مترمربع و سرمایه گذاری ۳۰ هزار میلیارد ریالی و اشتغالزایی ۲ هزار نفر به بهره برداری خواهد رسید.