نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به روستاهای استان گفت: نیازهای روستاها احصاء و برای تامین آنها بر اساس ظرفیت ها اقدام می شود

به گزارش تکتم نیوز؛ اسدالله عباسی ظهر امروز (شنبه) در مراسم روز ملی روستا و عشایر در روستای کُلِش طالشان بخش مرکزی شهرستان رشت از مدیران گیلان خواست تا نیازهای روستاها را متناسب با ماموریت اداری و اجرایی خود اعلام کنند که برای تامین آنها و رفع مسائل در این مناطق اقدامات لازم صورت گیرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه دولت انقلابی سیزدهم به سرمایه‌گذاری در روستاها نگاه ویژه‌ای دارد، اضافه کرد: این مهم باید مورد توجه دست اندرکاران مربوطه در استان قرار گیرد.

وی با تاکید بر توجه و توسعه هر چه بیشتر به روستاها، به موضوع مهاجرت به شهرها اشاره کرد و ادامه داد: در گذشته ۶۵ درصد جمعیت استان روستایی و ۳۵ درصد شهری بود اما اکنون این نسبت معکوس شده است و ضرورت کنونی برای حفظ تولید تقویت زیرساخت ها و امکانات روستاها و فراهم کردن زمینه مهاجرت معکوس به مناطق روستایی است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم به اشتغال و مسکن خاطر نشان کرد: برای ساخت مسکن روستایی نباید سخت‌گیری شود ضمن اینکه مردم نباید گرفتار دریافت سند روستایی شوند این سند باید با سهولت در اختیار روستاییان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در موضوع تغییر کاربردی و اجرای طرح هادی اولویت با روستاییان است، اضافه کرد: روستائیان در بخش های مختلف اعم از توسعه تولیدات کشاورزی و صنایع دستی مورد حمایت قرار می گیرند.

استاندار گیلان با اشاره به ظرفیت های کشاورزی و صنایع دستی گیلان و با بیان اینکه هر منطقه استان در این بخش ها دارای ظرفیت های قابل توجهی است، اظهار کرد: پتانسیل های کشاورزی و صنایع دستی هر منطقه گیلان باید مورد توجه دست اندرکاران مربوطه قرار گرفته و تقویت شود.

عباسی با تاکید بر ضرورت ایجاد بازارچه هایی برای فروش این محصولات اضافه کرد: پیش از این ایجاد بازارچه ها را به شهرداران گیلان تکلیف کرده‌ایم وباید عملکرد شان را در این ارتباط بیان کنند.

وی با اشاره به فروش محصولات کشاورزی اعم از برنج و سبزیجات توسط روستائیان در بازارچه های هفتگی خاطر نشان کرد: اینکه یک کشاورز محصول تولیدی خود از جمله برنج را در این بازارچه ها به فروش برساند، ایرادی ندارد نباید در این ارتباط حاشیه سازی شود البته برای رساندن برنج به قیمت واقعی در تلاش هستیم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان در ادامه سخنانش با تاکید بر ضرورت توجه به مدیریت زباله در روستاها اظهار کرد: دهیاران به موضوع تفکیک زباله توجه داشته باشند، پاکیزگی روستاها و محیط زیست بسیار مهم است.

در این آئین که معاونین استاندار در حوزه های عمرانی و اقتصادی و شماری از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان گیلان و شهرستان رشت حضور داشتند، همچنین سرپرست فرمانداری رشت، مدیرکل دفتر روستایی و امور شوراهای استانداری گیلان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در سخنانی به تشریح فعالیت ها و عملکردها در حوزه توسعه روستاها پرداختند.

*واحد بسته‌بندی و فرآوری قارچ در رشت بهره‌برداری شد

واحد بسته‌بندی و فرآوری قارچ به مناسبت روز ملی روستا و عشایر با حضور نماینده عالی دولت در گیلان و جمعی از مسئولان در روستای کُلِش طالشان رشت افتتاح شد.

این واحد بسته بندی در سه هزار مترمربع زیربنا با ظرفیت سالانه ۹۵۰ تن و فرآوری ماده خام به میزان هزار و ۳۴۰ تن با سرمایه گذاری ۳۲۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده‌است.

فاز نخست این واحد تولیدی قارچ سال ۹۸ با ۲۵۰ میلیارد ریال شامل ۷۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی بهره برداری شد که با ۵۵ نفر اشغال سالانه ۶۶۵ تن قارچ در این واحد تولید و به کشورهای امارات متحده عربی و عراق صادر می شود.

استاندار گیلان در حاشیه این همایش که با جمعی روستائیان بخش مرکزی حضور داشتند از نمایشگاه های دائر از سوی کارآفرینان روستایی استان دیدن کرد.

امروز پانزدهم مهرماه روز روستا و عشایر نام گرفته است.