مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در سه ماه نخست امسال 336 هزار تن کالا به ارزش 172 میلیون دلار از استان به کشورهای مختلف صادر شد.

به گزارش تکتم نیوز؛ تیمور پورحیدری با بیان این خبر اظهار کرد: در این مدت ۳۳۶ هزار تن کالا شامل فلفل فرنگی، هندوانه و کیوی تازه، پیاز، آب، رب گوجه فرنگی، کامپاند پلی اتیلن، پلی استیرن، انگور خشک شده، سیر خشک شده و سایر اقلام به ارزش۱۷۲ میلیون دلار از استان به مقاصد مختلف صادر شده است.

وی افزود: ۷۵ میلیون دلار از این میزان صادرات در بخش محصولات کشاورزی، ۶۵ میلیون دلار در حوزه صنعت، ۱۸ میلیون دلار هم مربوط به صادرات صنایع پتروشیمی و پایه نفتی و ۱۵ درصد هم در بخش معدن و صنایع معدنی بوده است.

پورحیدری عنوان کرد: در فصل بهار ۶۴۰ تن کالا نیز شامل روغن دانه آفتابگردان، دانه گلرنگ، ذرت دامی، جو، روغن خام و سایر موارد نیز به ارزش ۵۵۲ میلیون دلار از طریق این استان به کشور وارد شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۷۰ و از نظر ارزش نیز ۹۰ درصد افزایش یافته است.

وی گفت : ۳۶۷ میلیون دلار از کالای وارد شده به گیلان در بخش صنعت، ۱۴۳ میلیون دلار متعلق به محصولات کشاورزی، ۴۱ میلیون دلار در بخش معدن و صنایع معدنی و یک میلیون دلار در صنایع پتروشیمی و پایه نفتی بوده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت گیلان تعداد کارت‌های بازرگانی صادر شده در سه ماه ابتدایی امسال را نیز ۵۶ مورد، کارتهای تمدیدی نیز ۴۰ مورد و کارتهای تعلیقی را چهار مورد عنوان کرد. در مجموع درگیلان کل کارت های بازرگانی فعال موجود ۵۳۸ مورد است.

  • نویسنده : علی سیفی