نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر پرهیز از حاشیه در مدیریت شهری رشت ، گفت: اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار جدید رشت باید حاشیه را از خود دور کرده و به فکر توسعه و پیشرفت شهر باشند، زیرا عدم توجه به این امر مدیران شهری را از اهداف خود دور می‌کند.

به گزارش تکتم نیوز؛ دکتر اسدالله عباسی پیش از ظهر امروز(شنبه) در مراسم معارفه شهردار شهر رشت با بیان اینکه شهر رشت قدمگاه بزرگان تاریخ اسلام، ادب و هنر بوده و از قنای تاریخی خوبی برخوردار است، اظهار کرد: تمامی مدیران شهری شهر رشت باید از تمامی ظرفیت خود برای حل مشکلات این شهر با توجه پیشینه تاریخی آن توجه کنند.

وی با اشاره به عدم وجود ثبات مدیریت شهری در رشت در طی چندسال گذشته گفت: در طی دوسال از عمر شورای اسلامی شهر رشت، تاکنون چهار شهردار منصوب شدند که این امر نشاندهنده عدم ثبات مدیریت شهری در رشت است .

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به توسعه شهری رشت در ابعاد مختلف ، بیان کرد: شایسته است شهردار جدید رشت و تمامی اعضای شورای اسلامی، به توسعه پایدار شهر شهری توجه جدی داشته و از هیچ تلاشی دریغ نکنند.

دکتر عباسی یکی از دلایل طولانی شدن حل معضل پسماند سراوان را عدم ثبات مدیریت شهری در رشت دانست و افزود: عدم ثبات مدیریت شهری رشت سبب شد تا با یک فاجعه زیست محیطی مواجه شویم.

وی خطاب به شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت تاکید کرد: لازمه برطرف کردن چالش‌ها و مسائل توسعه محور شهری، وجود ثبات مدیریت شهری در عرصه‌های مختلف و کاری جهادی وعملی است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه مصوبات اعضای شورای اسلامی شهر باید بر اساس قانون و مصوبات قانونی باشد، تصریح کرد: شایسته است شهردار جدید رشت با همدلی و هماهنگی و در چارچوب قانون عمل کند و از اعضای شورای اسلامی شهر هم می خواهم پروژه‌ها را بر مبنای قانونی تصویب کنند تا دچار مشکلات ثانویه نشویم.

دکتر عباسی با اشاره پیشینه تاریخی مردمان رشت در حوزه‌های علمی، فرهنگی، ادبی و تاریخی گفت: به یقین شهر رشت متعلق به تمامی مردمان گیلان است، از این رو برای توسعه این شهر باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده شده و از هیچ تلاشی در این راستا دریغ نشود.

وی با تاکید بر پرهیز حاشیه توسط اعضای شورای اسلامی شهر رشت و شهرداری، بیان کرد: اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار جدید رشت حاشیه را از خود دور کرده و به فکر توسعه و پیشرفت شهر باشند، زیرا عدم توجه به این امر مدیران شهری را از اهداف خود دور می‌کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه دولت سیزدهم در کنار و همراه شهرداری رشت است، به اهمیت اجرای طرح جامع ترافیک و طرح تفصیلی رشت اشاره کرد و یادآور شد: سامان دادن حاشیه شهر، زمین‌های نسقی و مبلمان شهری هم بسیار بااهمیت و جدیست.

نماینده عالی دولت در گیلان با برشمردن لزوم حفظ محیط زیست ، بر برنامه ریزی و اقدام صادقانه در این بخش تاکید کرد و گفت: ساخت و ساز غیرمجاز با جریمه حل نخواهد شد و مدیریت شهری امیدی به ماده ۱۰۰ نداشته باشد ؛ چرا که باید تلاش شود با همت جمعی مسیر هرگونه تخلف بسته شود.

دکتر عباسی توجه به حاشیه شهر رشت و برطرف کردن معضلات آن مناطق را یک اصل در مدیریت شهری برشمرد و بیان کرد: مشکلات حاشیه شهر رشت در سریعترین زمان ممکن‌ باید بر طرف شود و در آینده بنده به عنوان نماینده عالی دولت در گیلان به مناطق حاشیه‌ای شهر رشت رفته و به مشکلات آنان رسیدگی می‌کنم.

وی با درخواست از شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر رشت در خصوص بهره‌برداری از سیستم فاضلاب شهری در آینده گفت: صادقانه و خیلی شفاف می‌گویم اقداماتی که در دوسال اخیر در حوزه فاضلاب شهری انجام شده است باید در مدت مشابه به اتمام برسد.

استاندار گیلان در ادامه با اشاره با اینکه برای حل مشکلات دو رودخانه زرجوب و گوهر رود ، ریاست محترم جمهوری دستور ویژه‌ای صادر کرده ، گفت : شهردار رشت نیز علاوه از همین ابتدای کار برای آزادسازی حاشیه رودخانه‌ها چاره اندیشی کند.

برای حل دو رودخانه زرجوب و گوهررود ابتدا باید از سراوان آغاز شود و خوشبختانه کارهای خوبی در حال انجام است زیرا به عنوان یک‌ گیلانی بر خود وظیفه می‌دانستم تا معضل پسماند را علیرغم تمامی مشکلات آن برطرف کنم و در این‌راه از هیچ تلاشی دریغ نکرده و نخواهم کرد.

دکتر عباسی با بیان اینکه تفکیک از مبدا نخستین گام برای حل مشکل پسماند سراوان است، افزود: اگر کار از زمان واریز افزون بر ۱۰۰ میلیاردی به حساب شهرداری آغاز می شد قطعا پیشرفت خوبی داشتیم.

استاندار گیلان ، کود آلی را از دیگر موضوعات مهم استان خواند و یادآور شد: ‌باید به پردازش روزانه ۸۰۰ تن دست یابیم .

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: کارنامه مهم شورای شهر رشت حل همین مسئله پسماند است، این کار را باید شهرداری و شورا انجام دهند و استانداری نیز حمایت لازم را خواهد داشت.

وی در پایان با تقدیر از عملکرد سرپرست شهرداری رشت طی ماه های اخیر ، به شهردار جدید یادآور شد تا از پاکبان‌ها و نیروهای خدماتی آن نهاد به طور ویژه حمایت کند.