۸ به گزارش تکتم نیوز،ویکا مازوی کومالو سفیر آفریقای جنوبی در ایران در جریان بازدید و گفتگو با معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد که این منطقه می تواند به عنوان نقطه آغاز همکاری مناطق آزاد دو کشور ایفای نقش نماید. وی با بیان اینکه تحت تأثیر توانمندی ها، ظرفیت ها و […]

به گزارش تکتم نیوز،ویکا مازوی کومالو سفیر آفریقای جنوبی در ایران در جریان بازدید و گفتگو با معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد که این منطقه می تواند به عنوان نقطه آغاز همکاری مناطق آزاد دو کشور ایفای نقش نماید.

وی با بیان اینکه تحت تأثیر توانمندی ها، ظرفیت ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری و همکاری اقتصادی با منطقه آزاد انزلی قرار گرفته، از نبود همکاری میان مناطق آزاد دو کشور اظهار ناخرسندی کرد و گفت: به جز مباحث ترانزیت، در زمینه بسته‌بندی، فرآوری و تولید محصولات و کالاهای آفریقای جنوبی جهت صادرات به کشورهای حاشیه دریای کاسپین و اوراسیا فرصت‌های همکاری خوبی مشاهده می شود.

سفیر آفریقای جنوبی وجود مشوق هایی چون معافیت های مالیاتی، گمرکی و عدم نیاز به ویزا برای تردد سرمایه گذاران و گردشگران را حائز اهمیت ارزیابی کرد و اظهار داشت: نبود خط کشتیرانی و مسیر مسافرتی هوایی یکی از مهمترین مشکلات پیش روی توسعه همکاری‌های دو جانبه محسوب می گردد که با افزایش زمان و هزینه های حمل و نقل باعث عدم رغبت میان سرمایه گذاران شده است.

ویکا مازوی کومالو تحریم های ثانویه آمریکا را علی رغم عدم پذیرش دولت متبوع خود، به عنوان دومین مشکل عنوان کرد و افزود: برندهای مطرح آفریقای جنوبی که دارای مناسبات خوبی با بازارهای اروپایی و آمریکایی می باشند، تمایلی به از دست دادن سهم خود از آن بازار در مقایسه با ایران نمی باشند.

وی پیشنهاداتی جهت برون رفت از مشکلات و گسترش همکاری ها اعلام و اضافه کرد: حضور شرکتهای متوسط و کوچک که با آن کشورها ارتباطی ندارند می تواند سازوکار نخست محسوب شود و در عین حال با عزم جدی در مشارکت دو کشور در برگزاری نمایشگاه های مشترک از طریق تقویم نمایشگاهی می توان سازوکارهای همکاری را تعریف نمود.

سفیر آفریقای جنوبی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ایران در سال ۲۰۲۳ برای حضور در کمیسیون اقتصادی مشترک خواستار مشارکت مناطق آزاد در قالب بندهای همکاری دو کشور شد و گفت: در همین راستا رییس جمهور ایران نیز در رأس هیأتی تجاری از آفریقای جنوبی بازدید می کند و در قالب تفاهم نامه امکان گسترش همکاری های با محوریت مناطق آزاد ایران فرآهم می شود.

گفتنی است در این دیدار وحید طالب پور معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری و امین افقی معاون امور بندری و دریای خزر و مهدی کاظمیان مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان حضور داشته اند، هرکدام به بیان توانمندی ها و ظرفیت ها فرصت های همکاری مشترک دو کشور با محوریت نخستین منطقه آزاد شمال کشور پرداختند و در ادامه از زیرساختهای گردشگری و بندری منطقه بازدید نمودند.